How much would a Trip to Iceland Cost

Posted on

Iceland is undoubtedly one of the most incredible places I have ever known. Whether you want to enjoy the exuberant nature in summer or even the Aurora Borealis in winter, you need to put this lovely island on your next travel itinerary. But how much does it cost to travel to Iceland?

This is not a cheap trip, but it will definitely stay in the memory!

In total, for 12 days, we spent just under 1,083 Euros per person. We made wonderful walks and enjoyed everything we could without worrying about the expenses. But at the same time, as we opted for contact with nature, we ended up saving money on lodging and food. I’ll explain exactly how we spend every penny and how you can estimate the expenses for your trip through Iceland.

 

Transport

There are several ways to travel around the country, the most common of which are renting a car or taking a bus. And this must be the first major decision of the trip. You need to consider what you want to do and what attractions you would like to see. As our main plan was to make trails and camp as much as possible, we chose the bus. Thus, we would have more freedom and almost no concern.

If you would like to rent a car and plan to get off the main road, it is important to opt for a 4 × 4. Routes outside the Ring (A1) usually have a lot of stones, so it is essential to choose insurance that covers any damage that can happen both in the car and in the windshield.

We made all our trips and tours with the staff of the Reykjavik Excursions, they offer several excursions as well as the route between cities. During the way, the bus makes several stops and in the most interesting places, you have the possibility to get off the bus and enjoy the scenery for a few minutes.

Prices are a bit salty, we spend about 200 Euros each with just the tickets.

 

Accommodation

As I mentioned before, our main goal was to camp. With that, we saved good money.

During the first 3 days of our trip, we stayed at Laugabjarg Guesthouse, a super cool place in Reykjavik. We divided a room into 4 people and each paid 24 Euros per night. During the last two nights of the trip, we also stayed in the same place and for a double room we paid 38 Euros each.

For the rest of the trip, we camped at Þórsmörk (Thórsmörk), Seljalandsfoss and Skaftafell. We paid 12, 9 and 14 Euros, respectively, per person for the right to camp in those places. In Skaftafell National Park, in addition to the daily rate, you need to pay around 4 Euros for the bath, which can last for a maximum of 5 minutes (after that, the water stops working). Besides, this was the only place that did not offer any type of kitchen, just a nice little convenience store, but at least had internet. But as there is no other option of lodging within a 5km radius, they really enjoy it!

 

Feeding

Everyone says eating in Iceland is extremely expensive. It may even be true, but it all depends on how you travel. If you want to visit all the restaurants in the country and do not even want to hear about cooking … you will end up spending a lot.

As we spent many days camping, we did not have the option of eating out … After all, there was no restaurant nearby. So we were always cooking our own food. We also did this in Reykjavik. Normally, we would have lunch on the street and do something at the hotel for dinner.

In Reykjavik, we had dinner at a really cool restaurant called Íslenski barinn. We spend about 40 Euros on food and drinks. We had a hamburger and a plate of lamb, and we had a soda each. In addition, we sampled the shark and Brennivín, a typical drink of the region, which was another remarkable experience. As our guide in Skaftafell would say, shark meat is not tasty, let alone Brennivin … but the two together are tolerable!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *